Co oznacza wynik MR kręgosłupa 40-letniej kobiety?

Proszę o interpretację rezonansu magnetycznego. Czy potrzebny jest zabieg?. Pracuję fizycznie w sklepie spożywczym nie wiem czy wrócić do pracy czy być dalej na zwolnieniu. Boli mnie kręgosłup i prawa noga, czuje jakby cal y czas trzymał mnie skurcz w nodze.BADANIE MR ODCINKA LEDZWİOWEGO KREGOSŁUPA MAGNETON SYMPHONY A TIM SYSTEM 1,5 T Badanie wykonano w sekwencjach TSE w obrazach T1 i T2 zależnych w płaszczyznach strzałkowych i osiowych. Niewielkiego stopnia prawoboczne skrzywienie kregosłupa lędźwiowego. Nieco pogłębiona fizjologiczna krzywizna kręgosłupa lędźwiowego, lordoza. Niewielkie obniżenie i częściowa dehydratacja zwyrodnieniowa krążków m-k L4/L5 i L5S1. Drobne zaostrzenia zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów w ich otoczeniu Zmiany zwyrodnieniowe typu osteochondrosis erosiva płytek granicznych trzonów kregów L4/L5 i L5/S1. W ich sasiedztwie widoczna jest przebudowa zwyrodnieniowa szpiku kostnego typu l i ll wg Modica Trzony kręgów o zachowanej wysokości. Th12/L1 iL1/L2 - torbiele oponowe okołokorzeniowe obustronnie w otworach m-k, wielkości do ok. 11,5x9mm L2/L3 i L3/14- niewielki przerost wyrostków stawowych w stawach m-k L4/L5-tylna, szerokopodstawna, pośrodkowa protruzja krążka m-k, skierowana bardziej na stronę prawą oraz umiarkowany przerost wyrostków stawowych w stawach m-k. Zmiany przewężają światło części centralnej kanał kręgowego oraz zachyłków i dolnych części otworów m-k (P>L), nieznacznie redukują rezerwę plynową podpajęczynówkową i modelują worek oponowy, bez cech kompresji struktur nerwowych. L5/S1-tylna, szerokopodstawna wypuklina krążka m-k z centralno-lewoboczną ekstruzją tego krążka, która przewęża światło części centralnej kanału kregowego oraz lewego zachyłka bocznego i uciska worek oponowy cech kompresji struktur nerwowych. W kanale krzyżowym od S1 do S3 widocznych jest kilka, różnej wielkości torbieli oponowych; najw. na S2/S3 o wymiarze, ok. 21,5x25mm wpukla się do światła prawego otworu krzyżowego. Poza tym kanał kręgowy w odcinku L/S kręgosłupa prawidłowego kształtu i szerokości światła. Worek oponowy nieprzemieszczony, bez cech kompresji. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Struktury stozka końcowego o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych.

Witam serdecznie,

Wynik badania MRI kręgosłupa uwidocznił torbiel, zmiany zwyrodnieniowe oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię.
Wskazana konsultacja z lekarzem zlecającym badanie lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.