Co oznacza wynik MR kręgosłupa 48-latka?

wynik rezonansu magnetycznego: Zmniejszenie fizjologiczne lordozy kręgosłupa lędżwiowego. Zaostrzenie zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych. Obniżenie poziomu sygnału w obrazach T2 zależnych z tarcz międzykręgowych na poziomie L3/L4, L4/L5 ,L5/S1. Centralna przepuklina tarczy L3/L4 i L4/L5 wypuklające się do światła kanału kręgowego na głębokość 3-4 mm z uciskiem worka oponowego i konfliktem korzeniowym lewego korzenia L5 wewnątrzkanałowo. Na poziomie L5/S1 osteofity na tylnych krawędziach trzonów oraz centralno-dwuboczna przepuklina tarczy międzykręgowej powodują modelowania worka oponowego i lewego korzenia L5 sródotworowo oraz konflikt tarczowo-korzeniowy prawego korzenia L5 śródotworowo. Szerokość kostnego kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym oraz przejściu lędźwiowo-krzyżowym prawidłowa. Obraz rdzenia w obrębie stożka rdzeniowego prawidłowy. Torbiel okołokorzeniowa na wysokości S3 o średnicy do 15 mm po stronie prawej. Mam 48 lat miałem duże problemy z kręgosłupem ale od kiedy uprawiam sport ( dużo biegam ) daję radę. Moje pytanie czy z tym wszystkim da się żyć czy raczej czeka mnie operacja ?

OPIS MRI KRĘGOSŁUPA to za mało : "wynik rezonansu magnetycznego: Zmniejszenie fizjologiczne lordozy kręgosłupa lędżwiowego. Zaostrzenie zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów lędźwiowych. Obniżenie poziomu sygnału w obrazach T2 zależnych z tarcz międzykręgowych na poziomie L3/L4, L4/L5 ,L5/S1. Centralna przepuklina tarczy L3/L4 i L4/L5 wypuklające się do światła kanału kręgowego na głębokość 3-4 mm z uciskiem worka oponowego i konfliktem korzeniowym lewego korzenia L5 wewnątrzkanałowo. Na poziomie L5/S1 osteofity na tylnych krawędziach trzonów oraz centralno-dwuboczna przepuklina tarczy międzykręgowej powodują modelowania worka oponowego i lewego korzenia L5 sródotworowo oraz konflikt tarczowo-korzeniowy prawego korzenia L5 śródotworowo. Szerokość kostnego kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym oraz przejściu lędźwiowo-krzyżowym prawidłowa. Obraz rdzenia w obrębie stożka rdzeniowego prawidłowy. Torbiel około korzeniowa na wysokości S3 o średnicy do 15 mm po stronie prawej." Zmiany zwyrodnieniowe wielopoziomowe, ale najważniejsza sprawność fizyczna i dolegliwości Pacjenta!! Regularny sport i dobra kondycja to bardzo ważne czynniki sprawności i rehabilitacji kręgosłupa!!
Ważna pełna konsultacja, informacje na temat wywiadu, obciążeń chorobowych, wyników badań Ważna pełna ocena stanu zdrowia i objawów neurologicznych PACJENTA. Przydatna ocena nastroju, snu, trybu życia, a nawet sposobu odżywiania; Jak sen, ??
Pozdrawiam i zapraszam na pełną konsultację neurologiczną