Co oznacza wynik MR kręgosłupa 51-letniej osoby?

Dzień dobry, mam 51 lat, jestem ogrodnikiem i taki wynik rezonansu: -zmniejszenie lordozy, w obrazach t2 zależnych obniżony poziom sygnału z tarcz miedzykregowych l4/l5 i l5/s1 -znacznie obniżona wysokość tarcz miedzykregowych l4/l5 i l5/s1 -nieregularne zarysy blaszek granicznych trzonów kręgów l4 i l5 -przynasadowe opasma podwyzszonego poziomu sygnału z trzonów kręgów l4 l5 i s1 o charakterze zmian przeciążeniowych -osteofity na przednich i tylnich krawędziach trzonów kręgów l2 s1 oraz przednich krawędziach trzonu kręgu l1 -odczyn zwyrodnieniowy w stawach m-k -przewężenie lewego otworu m-k l4/l5 oraz prawego m-k l5/s1 -prawidłowy obraz korzeni nerwowych w obszarze otworów m-k -cechy niewielkiej centralno-dwubocznej protruzji krążka m-k na poz. l1/l2. Cechy modelowania worka oponowego. -cechy centralno-dwubocznej protruzji krążka m-k na poz. l2/l3. Cechy modelowania worka oponowego. -centralno-dwuboczna protruzji krążka m-k na poz. l3/l4. bardziej lewoboczna. Cechy ucisku worka oponowego. -Centralno-lewostronna protuzja krążka m-k na poz. l4/l5. Cechy ucisku worka oponowego i obustronnego konfliktu tarczowo-korzeniowego wewnątrzkanałowo -Centralno-lewostronna protuzja krążka m-k na poz. l5/s1. Cechy ucisku worka oponowego i lewostronnego konfliktu tarczowo-korzeniowego wewnątrzkanałowo -Obraz rdzenia kanałowego w obrębie stożka końcowego oraz korzeni nerwowych ogona końskiego prawidłowy. Proszę o interpretację i wskazówki, czy moje dolegliwości nadają się już na odpoczynek, albo na rezygnację z pracy?

Lek. Tomasz Budlewski

wskazana konsultacja lekarza neurochirurga i ustalenie dalszego postępowania.