Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 42-letniej kobiety?

Proszę o interpretacje wyniku RM : Zmiany degeneracyjne szpiku pod postacią stłuszczenia w trzonach L5 i S1, wtórnie do przewlekłej dyskopatii L5/S1. Osteofity krawędzi trzonów kręgów sąsiadujących. Poziom L4/L5 zmiany przerostowe w stawach międzywyrostkowych. Zwężenia otworu międzykręgowego lewego przez uwypuklony na 2 mm krążek na tym poziomie. Poziom L5/S1-krążek znacznie obniżony, uwypuklony grzbietowo i dwubocznie na 5 mm, zmiany przerostowe stawów międzywyrostkowych oraz osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgów i uwypuklony krążek zwężają otwory międzykręgowe, z możliwym konfliktem z korzeniami nerwowymi. Dziękuję. Kobieta- lat 42

Witam serdecznie,

Wynik badania MRI kręgosłupa zobrazował zmiany zwyrodnieniowa-degeneracyjne oraz chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatię.
Najczęstszym objawem dyskopatii jest rwa kulszowa czyli ból w zajętym odcinku kręgosłupa, z promieniowaniem wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego. Innymi objawami mogą być zaburzenia czucia powierzchniowego w postaci drętwienia czy mrowienia, niedowład czyli osłabienie lub porażenie czyli całkowite zniesienie siły mięśni.
Wbrew powszechnej opinii aż 90% chorych na dyskopatię kwalifikuje się do leczenia nieoperacyjnego. U niektórych pacjentów dolegliwości związane z chorobą ustępują samoistnie, aczkolwiek u większości dochodzi do kolejnych incydentów, które wymagają leczenia zachowawczego, głównie fizjoterapii oraz farmakoterapia. Farmakoterapia obejmuję leczenie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz miorelaksacyjne. Jeśli leczenie to nie przynosi rezultatów, wówczas w ostateczności lekarz prowadzący może zdecydować się o leczeniu chirurgicznych. Decyzję o wyborze leczenia podejmuje lekarz prowadzący, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem zlecającym badanie celem ustalenia dalszego postępowania.

pozdrawiam.