Co oznacza wynik MR miednicy u 28-latki?

Kobieta lat 28 . Proszę o interpretację wyniku badania rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej. Co oznacza silnie wzmacniający się kontrast oraz dyfuzja. Rezonans był wykonany z powodu silnych boli brzucha i podbrzusza , pachwiny . Ginekolog zlecił pilne badanie bo w usg tgv zobaczył wielokomorowe guzki na jajnikach. Badanie miednicy bez środka kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze środkiem kontrastowym . Badanie Mr miednicy wykonano przed i po podaniu kontrastu dożylnie. Jajniki typowo położone, wielkość , prawy : 3,5 x 3,5 x 3,5 cm , lewy : 2,5 x 1,7 X 3cm . W obu jajnikach widoczne są liczne pęcherzyki plynowe . W Jajniku prawym stwierdza się obecnie 4 pęcherzyki, struktura guzowa , ogniskowa średnicy 3,5 cm i 2 cm , które wypełnione są treścią, wykazujące cechy ograniczenia restrykcji dyfuzji , o wysokiej intensywności sygnału w obrazach T1 zależnych - zmiana krwotoczna . Pozostałe pęcherzyki wypełnione są treścią o sygnale płynu, dochodzą do 1,5 cm x 2 cm po stronie. Prawej 2cm i po stronie lewej. Macica ustawiona w tylozgieciu, wielkosc w normie - trzon 3,5 cm , szyjka 2,5 cm , bez zmian ogniskowych , płyn w jamie Douglassa . Odbytnica jest prawidłowa , poza tym struktury miednicy bez zmian , pęcherz moczowy ucisniety . Znamienne węzły chłonne pachwinowe 2,5 cm. Wnioski : obraz może wskazywać na toczący się proces Mal .

Lek. Michał Lenard

Wynik badania może sugerować proces nowotworowy jajników. Należy pilnie zgłosić się do lekarza zlecającego badanie.