Co oznacza wynik MR stawu biodrowego 35-latka?

Witam. Co oznacza opis rezonansu? OPIS: MR stawu biodrowego lewego. Umiarkowany wysiek w stawie ze znacznym odczynem blony maziowej - zmiany tego typu niewidoczne po stronie prawej. Glowa kosci udowej oraz panewka sa w niewielkim stopniu znieksztalcone, wyplaszczone, z osteofitami przy stropie panewki oraz na krawedzi glowy kosci udowej. Znaczna calkowita lub niemal calkowita utrata chrzastki w ok. 1/2 obwodowej i przedniej czesci stawu, z bardzo dyskretnymi reaktywnymi zmianami szpiku kostnego podchrzestnie. Zmiany zwyrodnieniowe obrabka stawowego. Nie wykazano martwicy aseptycznej. Umiarkowane zmiany zanikowe miesnia posladkowego wielkiego. Prawidłowe przyczepy ścięgien mięśni pośladkowych, przywodzicieli uda i mięśni kulszowo- goleniowych. Strefa podwyzszonego sygnalu w lokalizacji przyczepu blizszego sciegna miesnia prostego uda - zmiany pourazowe? przeciazeniowe? W sekwencji STIR obejmujacej przekroje czolowe miednicy widoczne sa w zakresie szpiku kostnego i przyleglych tkanek miekkich obszary podwyzszonego sygnalu - widoczne w przedniej i tylnej czesci gornego brzegu lewego talerza biodrowego, w okolicy kolca biodrowego przedniego dolnego lewego, w obu kosciach kulszowych. WNIOSKI: Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe lewego stawu biodrowego. Tlo zapalne? brak danych Zmiany w kosciach i tkanek miekkich miednicy - przeciazeniowe? Brak danych, do weryfikacji klinicznej

Lek. Michał Lenard

Wynik badania wraz z opisem musi być oceniony przez lekarza zlecającego badanie z uwzględnieniem Pana stanu klinicznego i objawów. Na podstawie samego opisu można jedynie stwierdzić zmiany zwyrodnieniowe lewego stawu biodrowego, które mogą dawać objawy bólowe i prawdopodobnie wymagają leczenia. Pozdrawiam!