Co oznacza wynik MRI kręgosłupa szyjnego 47-latki?

Witam. Mri kregoslupa szyjnego. Na poziomie c4-c5 tylna lewobocznaprotuzja krazka miedzykregowego wypukla sie do zachylka bocznego lewego na gl.3mm przylega do korzeni nerwu rdzeniowego lewego w odcinku wlotowym. Wymiar kanału kręgowego wynosi 11mm. Co to znaczy? Z góry dziekuje

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany dyskopatyczne kręgosłupa szyjnego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Dalsze zalecenia i ewentualne leczenie zależą głównie od występujących objawów.