Co oznacza wynik USG piersi?

Pani Doktor, bardzo dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj wykonałam USG piersi. Opis badania jest następujący: Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej z widocznymi, poszerzonymi do śr. 3,5 mm, przewodami mlekowymi. W sutku prawym zabrodawkowo widoczne torbielki o śr. 1,0 cm, 0,7 cm, na godz. 11 niejednorodny obszar o wym. 1,0 x 0,7 cm. W sutku lewym na godz. 11 widoczna torbielka o śr. 0,6 cm, obok obszar hipoechogeniczny o wym. 1,1 x 0,5 cm. Węzły chłonne pachowe prawidłowe. Pani Doktor robiąca badanie powiedziała, że w prawej jak i w lewej piersi są jakieś widoczne zmiany, które należy obserwować bądź zrobić biopsję. Co mogą oznaczać te zmiany? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam ponownie!

Większość zmian z piersiach ma charakter łagodny, niemniej w Pani wieku występuje szczyt zapadalności na raka piersi. Dlatego też każda niejednoznaczna zmiana powinna być zwerfikowana - najlepiej byłoby wykonać biopsję cienkoiglową. Jeśli wyjdzie okej, wtedy zaleca się obserwację (kontrola co 6 miesięcy u ginekologa z oceną USG, mammografia raz na rok).

Pozdrawiam serdecznie