Co oznacza wynik USG piersi 25-letniej kobiety?

Co oznacza wyniku usg piersi: Gruczoły piersiowe o gęstym utkaniu gruczołowym. Na pograniczu kwadrantów górnych sutka prawego przybrodawkowo torbiel o średnicy 4.6 mm, w sąsiedztwie mniejsza torbielo średnicy 1.6 mm. Na granicy dolnych kwadrantów tego sutka torbiel o średnicy 2.9 mm. W kwadrancie górno/zewnętrznym torbiel o średnicy 2.5 mm. Miejscowo wyraźne zgęszczenie tkanki gruczołowej. W dole pachowym lewym odczynowo nieco powiększony węzeł chłonny o dł 12 mm. Zmiany mastopatyczne, pojedyczne torbiele/ BIRADS 2 . Gdzie mam sie udać do lekarza i co oznacza to wszystko.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W gruczołach piersiowych istnieją zmiany, ale zakwalifikowane jako BI-RADS 2, co oznacza, że zostały zakwalifikowane jako zmiany łagodne. Często podlegają one jedynie obserwacji. Jednak konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ dalsze postępowanie zależy od stanu klinicznego pacjenta i jego historii choroby. Może Pani zgłosić się z takim wynikiem do lekarza ginekologa lub chirurga onkologicznego (zazwyczaj to oni zajmują się leczeniem zmian w piersiach) w celu porady.