Co oznacza wynik USG piersi u 27-latki?

Wynik usg piersi co oznacza i Piersi o budowie gruczołowej z cechami dysplazji (pacjentka przed miesiączka) w piersi lewej na godz.9policykliczna lita zmiana o dosc gładkich zarysach o wtym ok.2 ·1cm´tu phyllodes FA˝nie mozna wykluczyc zmiany hipoechogennej w piersi prawej na godz 9 o sr do 0,7 cm pachy w granicach normy wskazana kontrola 1 fazie cyklu i bacc mam 27 lat Pisze Pan ze miałam miec pobrane z prawej piersi a onkolog pobrał mi z lewej piersi czy to to samo bo nie wiem co mam myslec

Szanowna Pani. FA - FibroAdenoma, czyli inaczej gruczolakowłókniak, to łagodny guz piersi. Uważa się, że czynnikiem sprzyjającym jego wzrostowi są estrogeny, dlatego też występuje praktycznie tylko u kobiet w okresie rozrodczym. W około 20% (możliwe, że tak jak w Pani przypadku) występują mnogie gruczolakowłókniaki. Zaleca się ich okresową kontrolę.

Najbardziej nietypowa i podejrzana zmiana jest w piersi lewej, bo duża prawie 2 cm, o niecharakterystycznej budowie, podejrzana, albo guz liściasty, albo gruczolakowłókniak i dlatego ten guzek został nakłuty i poddany badaniu histopatologicznemu. Słusznie zadecydował onkolog. W prawej piersi zmiana jest mała, poniżej jednego centymetra, niejednoznaczna w badaniu USG być może powstała na podłożu zmian hormonalnych w czasie cyklu miesiączkowego - czyli do obserwacji. Proszę się nie martwić decyzja onkologa jest słuszna.