Co oznacza wynik USG ślinianek?

Dzień dobry. Na usg ślinianek wyszły mi nacieki limfocytarne i stan zapalny w śliniankach przyusznych. Czekam jeszcze na badania krwi zalecone przez reumatologa. Objawy to suchość oczu (zespół suchego oka, ilość łez w normie) i suchość jamy ustnej - min. 10 lat. Dodatkowo alergia na słońce, biegunki raz w tygodniu, suchość skóry. Co to może oznaczać? Chciałabym znać możliwości zanim odbiorę wyniki badań krwi. Bardzo się martwię

Objawy wskazują na zespół Sjogrena. Jest to choroba autoimmunologiczna, jedna z kolagenoz, czyli chorób układowych tkanki łącznej. W leczeniu stosuje się sztuczne łzy, doustne leki przeciwzapalne m.in z grupy kortykosteroidów, oraz całą gamę leków z innych grup, w zależności od dolegliwości. Terapię prowadzi reumatolog, ale może brać w niej udział także laryngolog, stomatolog, okulista, nefrolog, urolog, psychiatra. Choroba zaostrza się pod wpływem stresów, zmęczenia, niedoboru snu, odwodnienia, niedoborów witamin. Sprzyja infekcjom dróg oddechowych, zapaleniom stawów, kamicy nerkowej, depresji, próchnicy zębów.
Nie ma się co martwić, trzeba się nauczyć swojej choroby i o nią zadbać.