TSH wysokie a stres

Witam serdecznie! Mam uprzejmą prośbę o diagnozę wyników badań laboratoryjnych, gdyż jestem w szoku, szczególnie z powodu badania TSH! Nigdy nie chorowałam na nic poważnego, nie palę, nie piję. Mam 34 lata. Prowadzę wyjątkowo zdrowy tryb życia. Zrobiłam badania kontrolne i przeraziłam się jednym wynikiem. Co dziwne - wszystkie inne są wręcz w idealnej normie. Cała hematologia, czyli morfologia z ob wręcz idealne, cukier w normie, badanie moczu na szczęście też pod każdym względem super, a jeden wynik TSH L69 jest porażający i wynosi przy normach (0,27-4,20) aż 29,52! Nie wiem, czy to jest nadczynność tarczycy, czy niedoczynność?! Czy tak wysokie TSH mogą mieć wpływ w jakimśkolwiek stopniu nerwy? Ostatnio spotkało mnie bardzo dużo złego: śmierć członka rodziny, rozwód, a miesiąc temu utrata pracy. Jestem przerażona, bo dosyć, że mam już niestety 34 lata, to tak wysokie TSH grozi niepłodnością, usunięciem tarczycy? Jestem w kompletnym szoku. Co robić przy tak wysokim TSH? Bardzo proszę o pomoc.

Witam!
Proszę zachować spokój, wskazany wynik nie jest bardzo niepokojący. Zwiększone stężenie TSH może sugerować pierwotną niedoczynność tarczycy lub wtórną nadczynność tarczycy. Aby mówić o przyczynie należy wiedzieć jakie objawy Pani towarzyszą. Na pewno na wynik TSH nie ma wpływu stres. Jednakże zaburzenia czynności tarczycy częściej występują u kobiet i nie są rzadkim schorzeniem. Zaburzenia czynności tarczycy mogą zakłócać cykl miesięczny i przez to dopóki nie są wyrównane zaburzać płodność. Jeśli są odpowiednio leczone to płodność powinna być zachowana. W Pani przypadku wydaje się, że wystarczy leczenie farmakologiczne, operacyjne usunięcie tarczycy nie zawsze jest podstawową metodą leczenia. Proponuję skonsultować problem z endokrynologiem. Nie ma powodów do niepokoju, należy po prostu wykonać dalszą diagnostykę czyli oznaczyć wolne hormony tarczycy oraz wykonać USG tarczycy. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

TSH czyli tyreotropina jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową.
Wysokie stężenie TSH świadczy o niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się objawami tj. wysuszona skóra, szczególnie na łokciach i przedramionach. Poza tym może wystąpić obrzęk związany z nagromadzeniem wody w tkance podskórnej. Poza tym charakterystyczne są zaparcia oraz osłabienie sprawności umysłowej oraz depresja. Do rzadkich objawów należy wysępowanie bradykardii czy łysienia. Niedoczynność tarczycy nie ma związku ze stresem, a moze wynikać np. ze stanu zapalnego.

W Pani przypadku poziom TSH znacznie przekracza normę, dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka. Najlepiej żeby zajął się nią endokrynolog, ponieważ lekarz rodzinny ni emoże wypisać skierowania na niektóre, badziej specjalistyczne badania. Ważne jest zbadanie poziomu wolnych hormonów fT3 oraz fT4. Poza tym barda się też poziom niektórych przeciwciał. Konieczne może być też wykonanie usg tarczycy lub jego scyntygrafii.

Niedoczynność tarczycy może przyczynić się do zaburzeń cyklu miesięcznego i przez to do niepołodności. Dlatego to zaburzenie hormonalne wymaga leczenia, zwłaszcza u młodych kobiet, takich jak Pani. Poz zastosowaniu leczenia cykl miesięczny powinien wrócić do normy.

Proszę jak najszybciej umówić się na wizytę do endokrynologa. Czym szybciej odbędzie się diagnostyka, tym szybciej będzie można wdrożyć leczenie. Leczenie wcale nie musi przy tym oznaczać usunięcia tarczycy, a często opiera się na podawaniu doustnie leków oraz na monitorowaniu funkcji tarczycy. W niektórych przypadkach operacja moze być jednak konieczna, ale można to ocenić dopiero na podstawie wyników badań diagnostycznych.