Co oznacza wysokie AST?

Witam! Co oznacza wysokie AST? Moje dziecko ma 5 lat i ma aż 67 U/L, kiedy wartości referencyjne t (1-35). Czasami boli ją brzuszek. Pomóżcie. Bardzo proszę o interpretację i wyjaśnienie wyników.
ponad rok temu

Witam!

Pytanie dotyczy podwyższonej aktywności aminotransferazy apsaraginianowej, enzymu występujacego w komórkach wielu tkanek. Odchylenia w zakresie jego aktywności są zatem mało specyficzne. Ponadto trudno wnioskować na podstawie pojedynczego oznaczenia. Wzrost aktywności tego enzymu stwierdzany jest m.in. w chorobach wątroby (wtedy jednak współwystępuje wzrost aktywności bardziej specyficznego dla komórki wątrobowej ALT), serca, mięśni, krwi, etc. Konieczna jest wizyta u pediatry, który zbierze szczegółowy wywiad lekarski, zbada dziecko oraz będzie miał wgląd w  wyniki wykonanych już badań, ponieważ nawet mieszczące się w normach mogą wnieść ważne informacje w zależności od konkretnych wartości. Prawdopodobnie wskazane będzie powtórzenie oznaczenia aktywności AST oraz ewentualnie wykonanie dodatkowych badań.

Pozdrawiam