Co oznacza wysokie WBC?

za duzo czerwonych krwinek a za malo bialych,co oznacza wysokie wbc prosze o odpowiedz

Lek. Marta Gryszkiewicz

WBC (white blood cells) - skrót ten oznacza krwinki białe (inne stosowane określenia to białe ciałka krwi, leukocyty) – te komórki krwi są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji; spadek białych ciałek krwi nazywany jest leukopenią i może świadczyć o obniżonej odporności organizmu; natomiast zwiększona liczna białych ciałek krwi nazywana jest leukocytozą i świadczyć może między innymi o toczących się infekcjach w organizmie, może wynikać również z poważnych schorzeń hematologicznych.