Kobieta , 34 lata RTG Stawy biodrowe-zwężenia szpar stawowych.Wzmożona sklerotyzacja stropów i brzegów panewek obu kości biodrowych. Zniekształcenie głów obu kości udowych-zmiany zwyrodnieniowe w obu stawach biodrowych. Ból prawej nogi jest okropny od kilku miesięcy utykam i nie spie nocami .Mam 33 lata i przez kilkanaście lat trenowałam akrobatykę sportową,wiec moje stawy były bardzo obciążone. Czy wyniki RTG są bardzo złe? Rehabilitacja dopiero w maju.Jakie są rokowania ? Dziekuje Angelika.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Konrad Skrzat 45
Mgr Konrad Skrzat Fizjoterapeuta, Lublin 45 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

witaj.

Prawdopodobnie sama wskazałaś przyczynę tego stanu rzeczy czyli akrobatyka. Niestety nie wszystkie sporty są zdrowie i ten raczej zalicza się do tych które niszczą stawy.

Tutaj dochodzi kwestia w jakim wieku zaczęłaś trenować, bo jeśli w młodym to istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w młodym wieku uszkodziłaś sobie chrząstkę wzrostową stawów. Tak się często dzieje u dzieci skaczących na trampolinie, dlatego nie jest to zalecane u dzieci.

Sam termin sklerotyzacja oznacza skostnienia czyli można wywnioskować, że duże obciążenia podczas wybicia i spadania mogły wpłynąć negatywnie na te stawy, ponieważ w miejscu zmian kumuluje się największa siła.

Niestety nie widzę w swoim profilu RTG więc możesz mi je przesłać na maila.

Piszesz tutaj prawdopodobnie, bo chcesz zmniejszyć ból więc powiem Ci na co zwrócić uwagę;
przy tego typu zmianach w stawach istotny jest stan napięcia tkanek miękkich w rejonie biodra. Tutaj ważna jest miednica oraz rejon uda. Jeśli chcesz zmniejszyć objawy bólowe spróbuj rolowania powięzi. Jest to przystępna i prosta metoda. Uważam również, że jest lepsza od rozciągania ponieważ jest bezpieczniejsza.
Praca manualna do tego z terapeutą. Nie daj sobie wciskać laserów czy ultradźwięków. One są dobre w filmach sci-fi.
Twoje biodro powinno być mobilizowane, aby odzyskać swoją kondycję. Po kilku sesjach z dobrym terapeutą powinno być dobrze, a pozytywne wyniki powinnaś zauważyć po pierwszej sesji.

pozdrawiam serdecznie
Konrad Skrzat

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: