Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza wzmożona sklerotyzacja stropów i brzegów panewek obu kości biodrowych?

RTG Stawy biodrowe-zwężenia szpar stawowych.Wzmożona sklerotyzacja stropów i brzegów panewek obu kości biodrowych. Zniekształcenie głów obu kości udowych-zmiany zwyrodnieniowe w obu stawach biodrowych. Ból prawej nogi jest okropny od kilku miesięcy utykam i nie spie nocami .Mam 33 lata i przez kilkanaście lat trenowałam akrobatykę sportową,wiec moje stawy były bardzo obciążone. Czy wyniki RTG są bardzo złe? Rehabilitacja dopiero w maju.Jakie są rokowania ? Dziekuje Angelika.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

witaj.

Prawdopodobnie sama wskazałaś przyczynę tego stanu rzeczy czyli akrobatyka. Niestety nie wszystkie sporty są zdrowie i ten raczej zalicza się do tych które niszczą stawy.

Tutaj dochodzi kwestia w jakim wieku zaczęłaś trenować, bo jeśli w młodym to istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w młodym wieku uszkodziłaś sobie chrząstkę wzrostową stawów. Tak się często dzieje u dzieci skaczących na trampolinie, dlatego nie jest to zalecane u dzieci.

Sam termin sklerotyzacja oznacza skostnienia czyli można wywnioskować, że duże obciążenia podczas wybicia i spadania mogły wpłynąć negatywnie na te stawy, ponieważ w miejscu zmian kumuluje się największa siła.

Niestety nie widzę w swoim profilu RTG więc możesz mi je przesłać na maila.

Piszesz tutaj prawdopodobnie, bo chcesz zmniejszyć ból więc powiem Ci na co zwrócić uwagę; przy tego typu zmianach w stawach istotny jest stan napięcia tkanek miękkich w rejonie biodra. Tutaj ważna jest miednica oraz rejon uda. Jeśli chcesz zmniejszyć objawy bólowe spróbuj rolowania powięzi. Jest to przystępna i prosta metoda. Uważam również, że jest lepsza od rozciągania ponieważ jest bezpieczniejsza. Praca manualna do tego z terapeutą. Nie daj sobie wciskać laserów czy ultradźwięków. One są dobre w filmach sci-fi. Twoje biodro powinno być mobilizowane, aby odzyskać swoją kondycję. Po kilku sesjach z dobrym terapeutą powinno być dobrze, a pozytywne wyniki powinnaś zauważyć po pierwszej sesji.

pozdrawiam serdecznie Konrad Skrzat

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy