Co oznacza wzrost wagi przy niedoczynności tarczycy?

Witam. Mam 24 lata i od urodzenia choruję na niedoczynność tarczycy. Wstyd się przyznać, ale już naprawdę parę dobrych lat temu zaprzestałem leczenia (najpierw z powodu braku czasu, potem to zignorowałem, gdyż nie czułem żadnych niepokojących objawów). W ostatnich latach trochę mi się przytyło, ale nie jest to tak poważna otyłość, żebym się tym poważnie przejął- w dodatku nie wiązałem tego z tarczycą. Jednak już od jakiegoś czasu zacząłem miewać stany depresyjne (czasami też lękowe), co raz poważniejsze problemy z koncentracją, ciągle czuję się ospały i brak mi motywacji do czegokolwiek. Domyślam się, że przyczyną tych objawów może być (a najpewniej jest) właśnie niedoczynność tarczycy. Chciałbym wrócić do leczenia, tylko... Czuję się trochę zagubiony i właściwie nie wiem, od czego mam zacząć. Jakie badania zrobić? Skierować się najpierw do lekarza ogólnego czy najlepiej prosto do endokrynologa? Z góry dziękuję za pomoc.

Lek. Paweł Szadkowski

Może Pan udać się do lekarza rodzinnego, który zleci badanie TSH, FT4 i FT3. Zależnie od przyczyny niedoczynności, może Pan również wykonać badanie przeciwciał p/tarczycowych ATPO i ATG. Lekarz rodzinny wystawi skierowanie do endokrynologa, ale ciężko mi powiedzieć, ile czasu w Pana mieście czeka się na wizytę na NFZ, więc z wynikami może się Pan też udać prywatnie do endokrynologa.