Co oznacza zaburzenie depresyjno-lękowe i osobowość nieprawidłowa?

Koleżanka otrzymała u psychiatry diagnozę zaburzenia depresyjno lękowe i osobowość nieprawidłowa. Co oznacza tego typu zaburzenie osobowości? Koleżanka podjęła terapię, była w szpitalu po próbie samobójczej. Jest ciepła przemiła osoba bardzo lubiana i uczciwa. Co oznacza taka osobowość? Ona nigdy nie miala żadnych problemów z prawem, czy z taką osobowością sąd albo ktoś mogą zamknąć ja w więzieniu, uznać za osobę niebezpieczna albo wysłać do jakiegoś zakładu zamkniętego, uznać za niepoczytalna? Koleżanka jest bardzo rozsądna, martwi mnie ta diagnoza

Szanowna Pani,

każdy człowiek w procesie rozwojowym wykształca sobie, w interakcjach społecznych określone cechy osobowości, które podlegają diagnozie, jako prawidłowe lub nieprawidłowe - dotyczy to deficytu określonych wymiarów, za mało lub za dużo chodzi o psychopatologię, jedna cecha jest nadmiernie nasilona, inna przejawia się w deficycie. Najlepiej dopytywać lekarza o szczegółowe interpretowanie diagnozy. Osobowość prawidłowa jest rozwinięta harmonijnie, wykazuje cechy wewnętrznej spójności, proporcjonalności. W przypadku nieprawidłowości w funkcjonowaniu, wynikającego z zaburzeń lękowych, depresyjnych wskazana jest psychoterapia, ponieważ te symptomy wynikają z nieprawidłowej osobowości.
Zachęcam do poczytania; http://www.blogpsychologiczny.pl/2014/08/osobowosc-nieprawidowa.html
Pozdrawiam serdecznie