Co oznacza zachowanie 26-miesięcznego dziecka?

Dzień dobry Mój synek ma 26 miesięcy. Dopiero od dwóch czy trzech miesięcy zaczął reagować na swoje imię i to nie zawsze. Od wieku niemowlęcego nie płacze tylko piszczy. Nie ma wady słuchu, sprawdzałam u specjalisty. Nie lubi kiedy ktoś chce go przytulić lub pocałować. Jedynie tuż przed zaśnięciem okazuje potrzebę bliskości i się do mnie przytulną. Czasami jak jestem smutna lub chora przychodzi pogłaskać mnie lub sie przytulic, ale tylko wtedy. Od początku wydaje mi się że jest starszy i dojrzalszy niż wskakuje na to jego wiek, nie chce bawić się z maluchami tylko że starszymi dziećmi. Nudzą go zabawki dla maluchów i książeczki. Najlepsze zabawki to śrubokręt, piłka nożna i samochody. Czasami nie mogę go opanować, nie chce się podporządkować w żadnej sprawie. Staram się wychowywać go systemem kar i nagród, ale wydaje mi się że on jest jakiś " nieszablonowy". Wiem że każde dziecko jest inne ( poza nim mam jeszcze dwoje), ale nie mam pojęcia jak z nim postępować. Myślałam że to autyzm, ale wykazuje chęć okazywania uczuć. ADHD też odpada bo czasami potrafi skupić się na zabawie nawet przez kilka godzin. Chcę mu pomóc bo widzę, że środowisko różnie na niego reaguje, ale nie mam pojęcia w jaki sposób.

Witam Panią,
Trudno postawić diagnozę bez przeprowadzenia
badań specjalistycznych, nie widząc dziecka.
Przede wszystkim należy dziecko właściwie zdiagnozować.
Proszę udać się z dzieckiem do psychologa dziecięcego,
np. w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
W sytuacji gdy coś wzbudza nasz niepokój warto skorzystać z wizyty specjalistycznej. Pełny wywiad i obserwacja dziecka na pewno wiele wyjaśnią. Na podstawie listu niestety nie da się wiele wywnioskować. Zachęcam do konsultacji z psychologiem czy terapeutą.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu