Co oznacza zacienienie obu kątów przeponowo-żebrowych w wyniku badania RTG płuc?

Proszę o interpretacje opisu RTG płuc: zacienienie obu kątów przeponowo-żebrowych, pozostały miąższ płucny bez zagęszczeń. Lekarz, z którym rozmawiałam zasugerował, że prawdopodobnie nabrałam za dużo powietrza? Czy rzeczywiście takie wyjaśnienie jest OK? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zacienienie kątów przeponowo-żebrowych może być wynikiem obecności płynu. Płyn może towarzyszyć wielu schorzeniom, np. niewydolności serca, marskości wątroby, chorobom nerek, zapaleniu płuc, nowotworom. Jeżeli ilość płynu jest mała to nie daje on objawów. W przypadku większej ilości płynu pojawiają się kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej.
Warto powtórzyć badanie rtg klatki piersiowej. Ponadto konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz wykonanie badania lekarskiego.

Pozdrawiam