BIRADS O i zagęszczenie a mammografia

Mam 54 lat, kobieta. Mam pytanie dotyczące zagęszczenia i skali BIRADS O. W październiku tego roku robiłam badanie mammograficzne piersi. Dostałam wynik i jestem bardzo zaniepokojona. Opis: piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej w miejscu - wg tarczy zegarowej: godz.10, jest zagęszczenie o średnicy 12 mm, skala BIRADS O. Istnieje konieczność dalszej diagnostyki. Kontrolne badanie mam wyznaczone w terminie późniejszym, proszę o fachowe wyjaśnienie. Czy powyższe wyniki mogą świadczyć o nowotworze piersi? Bardzo się tego boję. Wiem, że powinnam spokojnie czekać na rozmowę z lekarzem, ale jest to strasznie trudne, jeżeli nie wie się czy to nie rak. Czym jest tak skala BIRADS O? Czy zagęszczenie o średnicy 12 w skali BIRADS O to dużo? O co w tym wszystkim chodzi? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, H.DZ.

Witam serdecznie!

Wynik BI-RADS 0 oznacza, że do końcowej oceny zmiany w piersi konieczne jest porównanie aktualnego zdjęcia mammograficznego z poprzednim lub wykonanie dodatkowych badań obrazowych, zwykle badania ultrasonograficznego.
Nie oznacza to, że zmiana ma charakter złośliwy. U niektórych kobiet ze względu na budowę piersi (więcej tkanki gruczołowej) mammografia nie jest do końca czytelna. Proponuję oczekiwać spokojnie na dalsze badania.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

skala BI-RADS (Breast Imaging-Reporting and Data System) służy do kategoryzowania zmian, jakie uwidaczniane są w badaniach mammograficznych. Jest to skala siedmiostopniowa: stopień 0, taki, jaki zdiagnozowano u Pani, oznacza że wykryto jakąś zmianę. Na podstawie samej mammografii nie da się jednak stwierdzić, czy zmiana ta ma charakter złośliwy, czy też łagodny – właśnie w związku z tym została Pani skierowana na dodatkowe badania, które w związku z tym powinna Pani zdecydowanie wykonać.

Zrozumiałe w pełni jest to, że może się Pani niepokoić – nie jest jednak pewne to, że ma Pani w piersi jakąś zmianę złośliwą. W skali BI-RADS są również inne stopnie, takie jak stopień 5, którym określa się zmiany o wysokim prawdopodobieństwie, że są one złośliwe, a także stopień 6, którym określa się z kolei zmiany o potwierdzonej złośliwości.

W Pani sytuacji na razie nie można więc stwierdzić, jakiego typu jest istniejąca u Pani zmiana. Konieczna jest dalsza diagnostyka – jak można się domyślać, została już Pani umówiona na badanie, w związku z czym powinno się je po prostu wykonać. Dopiero dokładniejsza analiza pozwoli określić, jakiego rodzaju zmiana pojawiła się w Pani gruczole piersiowym, i dopiero wtedy będzie można wnioskować o tym, czy jest Pani potrzebne jakiekolwiek leczenie. Na tym etapie najkorzystniej byłoby zbytnio się nie niepokoić – naprawdę może się okazać, że stwierdzona w mammografii zmiana jest tworem łagodnym.