Co oznacza zgrubienie w lewej piersi?

Witam, mam 23 lata, od dłuższego czasu czuję w lewej piersi (od strony pachy do dołu) zgrubienie. Boli przy dotyku, czasem powoduje to dyskomfort przy bieganiu czy wykonywaniu niektórych pozycji. Boli bardziej tydzień przed miesiączką. Robiłam 2 badania usg, które nic nie wykazały. Żadnych zmian. Ponadto w pozycji leżącej nie jest to tak wyczuwalne jak w siedzącej. Mam wrażenie jakby tam coś siedziało, przez co ta jedna pierś jest jakby cięższa, czasem też zakłuje samoczynnie. Nie biorę żadnych tabletek antykoncepcyjnych ani żadnych leków. Nie miałam nigdy żadnych problemów z piersiami ani żadnych poważnych chorób. Nie jest to też wina źle dopasowanej bielizny. Planuję udać się do lekarza, ale byłabym wdzięczna za poradę ;)

Witam serdecznie!

Jeżeli badanie USG nie wykazuje niczego podejrzanego, guz jest być może wynikiem zagęszczenia tkanki gruczołowej piersi. Zagęszczenia mogą powstawać w wyniku niewielkich zaburzeń równowagi hormonalnej i jest to bardzo częsta przypadłość wielu kobiet (tzw. mastopatia). Zazwyczaj, tak jak Pani opisuje, zmiany tego typu mogą być bardziej wyczuwalne przed miesiączką, gdyż wtedy dochodzi do gromadzenia wody w tkance piersi i obrzęku zagęszczonych miejsc.

W takiej sytuacji niezbędna jest przede wszystkim ocena lekarska. Jeżeli lekarz uzna, że kształt guza lub inne jego cechy budzą niepokój, wtedy skieruje Panią na biopsję cienkoigłową. Zazwyczaj jednak, tego typu zmiany u młodych kobiet, tak jak pisałam wcześniej, nie stanowią powodów do niepokoju.

Leczenie tego typu zmian opiera się głownie na stosowaniu diety - ubogiej w tłuszcze zwierzęce, bogatej w kwasy nienasycone. Ograniczyć palenie tytoniu oraz picie mocnej kawy oraz herbaty. W aptece można nabyć bez recepty olej z wiesiołka lekarskiego - terapię warto stosować co najmniej 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie!