Co oznacza zgrubienie w obrębie blizny?

Witam w 2011 roku miałem wykonaną laparotomię i ostatecznie podjęto wykonanie operacji splenektomii w roku 2014 w kresie białej wyczułem małego guzka którego dało się odprowadzać, mam do dziś tą przepuklinę. Ostatnio wyczułem zgrubienie w bliznie pooperacyjnej jest to zgrubienie połączone z takim twardym nie odprowadzalnym guzkiem przy napięciu mięśni jest większe, ale wyczuwalne nawet gdy leżę, jeszcze wyżej koło wyrostka mieczykowatego drobny guzek podobny do tego, jest to wszystko połączone z taką pogrubioną powłoką - nie ma wrót przepukliny, w pozycji stojącej najbardziej wyczuwalny twardy. Mam nadzieje że to nie jest kolejna przepuklina pooperacyjna jeszcze tej nie zoperowałem, bardziej mi się może wydaje że są to zrosty, lub zwłóknienia. Dodam również że nie jest przesuwalne względem podłoża bardziej to trzyma się powłok brzusznych w miejscu cięcia Mnie bardzo szybko operowali ponieważ nie było czasu śledziona była roztrzaskana i trzy litry krwi w jamie brzusznej. Po około 7 latach mogę mieć takie guzki nosiłem pas przepuklinowy ? Nie podejrzewam że jest to przepuklina boli przy odprowadzaniu worka na początku jak była mała to bolało i rwało a teraz już nie co prawda boje się operacji głównie znieczulenia ogólnego, wiem że mnie to nie ominie, ale totalnie załamałem się jak wyczułem te pasma pogrubione i połączone z nimi wyczuwalne twarde nieco owalne struktury guzkowe. To nie jest pod skórą bardziej powłoki brzuszne, tam gdzie nastąpił uraz chirurgiczny miejsce cięcia wzdłuż całej kresy białej. Czy zrosty są w takiej postaci możliwe czy to rodzaj zwłóknienia tkanek ? Powiem tak że nie boli, ale wyczuwalne to jest i nieco przeszkadza mi bo zadręczam się ponownie myślami a z próbą do pierwszej operacji to przeżyłem horror już byłem na stoliku, ale gorączka ze stresu nie kontrolowana doszło do dyskwalifikacji przez Pana usypiacza :) Czy USG wykonane przez chirurga wskaże jakikolwiek proces związany z tym guzkiem ? Jeszcze jedno pytanie czy przepuklinę mogę zoperować poza swoim miastem w innej placówce szpitalnej ? - po prostu wiąże się to z tym że tutaj uraz miałem wypadek, lekarze wyciągnęli mnie z tamtej strony świata i dziękuje im za to, ale stres pourazowy został byłem na wykończeniu 19 letni chłopak poprzez wpadnięcie do niezabezpieczonego grobu w Cieplicach w dniu Wszystkich Świętych, płyta mi się wbiła i tak się zaczęło od infekcji oraz nerek po przepukliny itd.. W szpitalu mi proponowano zabieg plastyka powłok brzusznych czy mogę zgodzić się tylko i wyłącznie na proste wycięcie przepukliny i zaszycie wrót przepuklinowych, nie jestem lekarzem ale doszły nie dawno ostre zaburzenia rytmu serca, dlatego taki rozległy zabieg 4 godziny byłby dla mnie wykańczający. Ogólnego znieczulenia boje się jak diabeł święconej wody :) Pozdrawiam i Życzę dużo zdrowia

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Być może zmiany, które Pan opisuje, to bliznowiec, czyli przerośnięta blizna. jednak aby to zdiagnozować , potrzebna jest osobista ocena lekarza. Taką zmianę rzadko leczy się wycinając te zmiany, raczej stosuje się miejscowe zabiegi. Ale w pierwszej kolejności powinien Pan udać się do lekarza w celu diagnostyki.