Co oznacza zmiana w genie BRCA1 i BRCA2?

Co to znaczy ze w genBRCA1iBRCA2 stwierdzono zmianę oraz taki komentarz ze wykazano siny związek nosicielstwa mutacji w genie brca2 ze zwiększonym ryzykiem rozwoju taka piersi lub jajnika sięgającym odpowiedni 40%-80% w przypadku raka piersi i 11%-27% w odniesieniu raka jajnika. Proszę mi napisać jak odczytać to badanie genetyczne

Wynik badania genetycznego wskazuje na obecność mutacji w pani rodzinie ,która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania raka piersi i raka jajnika. Ryzyko raków wynosi procentowo jak powyżej , co oznacza ,że w ciągu całego życia na 10 pacjentek z taką mutacją u 4-8 wystąpi rak piersi i u 1-3 rak jajnika .Ryzyko jest więc wysokie ,ale nigdy nie 100%. Wymaga pani odpowiedniej profilaktyki i ragularnych badań, które najpewniej wyznaczy lekarz prowadzący.

Witam,
Oznacza to że ze względu na obciążenie genetyczne wywołane mutacjami BRCA1 i 2 wystepuje podwyższoen ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika.
Zapraszam na konsultację 600086240/501784896
pozdrawiam
Dr n med Daniel Maliszewski