Co oznacza zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa, poziomo ustawiona kość krzyżowa?
Witam! Proszę o interpretację badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego. Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa, poziomo ustawiona kość krzyżowa. Trzony kręgów o zachowanej wysokości w trzonach. Drobne naczyniaki w trzonach wlk. ok. 7mm w Th 12 i L4. Obniżona wysokość i dehydratacja krążków m-kręgowych L3-L4 i L4-L5. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego bez patologicznego sygnału. Na poziomie L5 i S1 zwiększona ilość tłuszczu nadtwardówkowego do 5-6mm. Na poziomie L1 - L2 i L2-L3 uwypuklenie krążka m-kręgowego ogranicza worek oponowy zachowane są światła obu otworów m-kręgowych, zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-kręgowych. Na poziomie L3-L4 centralna protruzja krążka m-kręgowego uciska worek oponowy. Na poziomie L4-L5 uogólniona lewostronna przepuklina krążka m-kręgowego o wymiarach 3mm uciska bardziej lewostronnie worek oponowy i bardziej redukuje światło lewego zachyłka bocznego i otworu m-kręgowego, możliwy konflikt z korzeniem nerwowym.

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania
Zostały u pani opisane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Opisane naczyniaki nie są najczęściej niczym niepokojącym, chociaż czasami mogą dawać niespecyficzne objawy bólowe.Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego w celu interpretacji wyniku łącznie z pani obrazem klinicznym i ewentualnego leczenia.