Co oznacza zwężenie kanału kręgowego wynikające ze zmian zwyrodnieniowych w stawach międzykręgowych i przerostu wiązadeł żółtych?

Jak to się leczy? Badanie MR kręgosłupa w sekwencji SE w obrazach T1,T2.Prawostronne wygięcie kr.lędźwiowego.Trzony kregowe prawidłowej wysokości ze zmianami zwyrodnieniowymi w postaci osteofitozy na krawędziach.Zwężenie kanału kręgowego wynikające ze zmian zwyrodnieniowych w stawach międzykręgowych i przerostu wiązadeł żółtych.Krążki międzykręgowe prawidłowej wysokości z dehydratacją o różnym stopniu nasilenia bez zmian patologicznych.Na poziomie L1-L2 widoczna obustronna centralno-boczna do zachyłków przepuklina krążka międzykręgowowych uciska worek oponowy i nić końcowa,Stożek rdzenia kręgowego bez zmian patologicznych.

Nie pisze Pan nic o objawach towarzyszących opisanym zmianom, a to jakie i jak nasilone objawy występują, może warunkować sposób leczenia. Leczenie zachowawcze to przede wszystkim specjalistyczna rehabilitacja (fizjoterapia). Pozdrawiam