Co oznaczają bóle gardła podczas leczenia psychiatrycznego?

Witam. Mam bardzo niepokojące objawy. Od 3 lat leczę się lekami antydepresyjnymi i w ogóle mi to nie pomaga. Chodziłem do różnych lekarzy i żaden nie jest w stanie mi pomóc. Od około miesiąca mam dziwne bóle gardła (bądź krtani?). Nie są to takie bóle gdy gardło boli od przeziębienia. Nie potrafię ich opisać. Do tego ucisk w przełyku, uczucie guli w gardle, duszności i kłucie w okolicy serca. Czasem zakłuje tak mocno że aż uginają mi sie nogi. Ciężko mi sie oddycha nie mogę wziąć pełnego oddechu bo czuje ból i jakby cos mnie blokuje. Dodam że przy niewielkim wysiłku od razu zaczyna boleć mnie gardło i uciekać. Chodziłem do psychiatry w nadzieji że to jakaś nerwica Ale leki które mi przepisał w ogóle nie pomogły. Dodam jeszcze że zwykle po przebudzeniu rano czuje ból głowy jakby od szyi aż do czoła. W dzieciństwie miałem chyba coś z krzywym kręgosłupem i miałem chodzić na jakieś ćwiczenia do których ostatecznie nie doszło. Bardzo proszę o pomoc co to może być. Nie mogę z tym wytrzymać. Nie mogę normalnie funkcjonować bo albo czuje ból w klatce i gardle albo duszności. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Mam 21 lat.

Witam Pana,
zachęcam Pana do leczenia metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej, w związku z objawami, dolegliwościami, z powodu, których Pan cierpi. Zwykle tak jest: Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie