Co oznaczają bóle głowy przy nerwicy?

Witam. Jakiś czas temu miałam silne bóle głowy kłucia uciski, do tego doszły drżenia ciała rzadko ale były. Depresja leki bałam się wychodzić z domu. Udałam się do psychiatry który stwierdził nerwice i przepisał lek Egzysta. Kazał brać dwie tabletki dziennie. Z upływem czasu bylo trochę lepiej wiec ograniczyłam SAMA tabletki do jednej dziennie. mój stan się pogorszył. Mam silne bóle głowy czasem widzę jak przez mgle, chodzę senna, mam nieregularne tętno. Raz 72 raz 50. Czy może to byc guz mózgu?

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (szybkie tętno), wysokie ciśnienie krwi, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, bóle głowy, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Zaburzenia lekowe leczy się przede wszystkim psychoterapią.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Warto jednak przeprowadzić pełną diagnostyką neurologiczną,
w celu wykluczenia tego czego Pani się obawia, chociażby dla spokoju duszy.
Jeżeli jednak depresję czy nerwicę leczy Pani tylko środkami
farmakologicznymi , to powinna Pani wiedzieć, że środki farmakologiczne
nie leczą nerwicy ani zaburzeń depresyjno - lękowych
i nie rozwiązują Pani problemów, jedynie tłumią objawy, dlatego
po zmniejszeniu dawki leku możliwy jest nawrót nerwicy.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno - nerwicowe,
należy dotrzeć do źródła problemu, czyli przyczyny Pani lęków i innych
dolegliwości i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami nerwicy czy depresji oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani zdrowie, spokój i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl