Co oznaczają bóle rąk po treningu bokserskim?

Witam, trenuje rekreacyjnie boks. Podczas naprawdę ciężkich serii na worku treningowym odczuwam po uderzeniach tzw "prądy" w ręce. tak było od "zawsze". Natomiast od niedawna odczuwam bóle w palcach rąk i chyba zaczyna się w placach nóg. Bóle palców rąk występują zarówno w lewej jak i prawej dłoni. Bóle występują naprzemiennie, nigdy w jednym czasie oraz zazwyczaj boli jeden palec bądź dwa. Zwykle jest to palec środkowy lub oraz serdeczny. Sam ból występuje w okolice paliczka środkowego oraz dalszego. ob - wynik: 2 mm/h (0-10); crp -wynik: 1,14 mg/l (0,00-5,00) anty tg wynik: 13,19 ; anty cpp wynik: <7 u/ml 0,0-17,0 czynnik reumatoidalny - ok. Morfologia też. Czekam na wyniki z elektrolitów; sód, potas, B12, D, oraz mimo wszystko ANA1. Choroby przewlekłe: niedoczynność typu Hashimoto, wzw typu b. Od jakiegoś czasu boli mnie też okolica serca. Ból jest zlokalizowany w obszarze: mięśnia piersiowego mniejszego. Ból raczej nie występuje podczas treningu poza jednym ćwiczeniem (bieg bokserski). sam ból częściej jest tępy, raz na jakiś czas ostry, stosunek 70% do 30% i od około tygodnia towarzyszy mi prawie codziennie tj 3-4 razy dziennie. Wcześniej występował raz na 4 miesiące. W przypadku serca wybieram się też do kardiologa. Czy te prądy w ręce, bóle stawów czy w okolicy serca / mięśnia piersiowego to może być od kręgosłupa? Mam skrzywiony kręgosłup i często mnie pobolewa w "dole". Treningi zaprzestałem jednak chciałbym do nich wrócić.

Lek. Paweł Szadkowski

Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej wymagają badania internistycznego, poszerzenia wywiadu oraz EKG, ale jeśli nie łączy ich pan z wysiłkiem nie martwiłbym się tym nadmiernie. Na pana miejscu udałbym się też do lekarza ortopedy w celu dokładnego zbadania i ew. rozszerzenia diagnostyki. Opisane dolegliwości nie mają raczej bezpośredniego związku z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.