Co oznaczają bóle stawów biodrowych i barków?

Dzień dobry. Mam 66 lat. W grudniu 2017 r. pojawiły się ostre bóle stawów barkowych i w mniejszym stopniu bóle stawów biodrowych. Badania krwi w kierunku RZS (styczeń 2018 r.) w normie, w badaniach radiologicznych brak zmian zwyrodnieniowych, wynik densytometrii - osteoporoza, badanie w kierunku boreliozy (Elisa) IgM 1,52, IgM 9,88. Badanie USG stawu ramiennego: cechy umiarkowanego wysięku w kaletce podbarkowo-ponadramiennej oraz w pochewce LHBT; zespół ciasnoty podbarkowej. Po 3 seriach rehabilitacji (laser, krioterapia, ultradźwięki, borowina, ćwiczenia) i ciągłego, systematycznego udziału w ćwiczeniach ogólnostawowych prowadzonych przez fizjoterapeutę, stan cały czas się pogarsza: bolą mnie wszystkie stawy, dodatkowo ścięgna i mięśnie rąk, ostatnio pojawia się sztywność karku i zawroty głowy. Nie pomagają suplementy diety: 4flex, arthron ani maści: fastum, voltaren. Czy to może być jednak borelioza chociaż nie przypominam sobie żebym została ugryziona przez kleszcza?

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u lekarza reumatologa, po badaniu będzie można zalecić dalsze postępowanie.