Co oznaczają brązowe plamienia po stosunku?

Kochałam się z moim chłopakiem 1 stycznia, byłam wtedy dziewicą. Był to stosunek przerywany. Dzień po stosunku dostałam okresu, który miał nastąpić za 5-6 dni. Wydawało mi się, że nie był on taki jak zawsze - krew była gęstsza i miała lekko brązowy kolor.

Okres skończył się po 5 dniach, jednak na jego miejsce pojawiły się lekkie brązowe plamienia. Nie są obfite, ale mimo wszystko mnie niepokoją. Nie odczuwam żadnego bólu lub dyskomfortu. Czy to normalne?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jako że stosunek przerywany jest mało skuteczną metodą antykoncepcji, warto wykonać test ciążowy. Plamienie po pierwszym stosunku może być efektem przerwania ciągłości błony dziewiczej. Dłuższe plamienie, szczególnie w młodym wieku, może mieć podłoże zaburzeń hormonalnych. Występujące tuż po stosunku może świadczyć o nadżerce.

Jeśli niepokojące objawy nie ustąpią w najbliższym czasie, konieczna będzie wizyta u specjalisty ginekologa.