Co oznaczają czarne plamienia podczas brania pigułek antykoncepcyjnych?

Witam,mam 26 lat, od 4 miesięcy stosuję antykoncepcję w postaci tabletek. Niepokoi mnie jeden objaw: czarne plamy 4 dni przed skończeniem opakowania pigułek. Do następnej miesiączki pozostał tydzień. Do tej pory nie zapomniałam wziąć tabletki, zdarzyło się jednak, że wzięłam ją godzinę później niż zwykle. Dziękuję za szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zażycie pigułki z opóźnieniem 1-godzinnym nie ma znaczenia. Skuteczność antykoncepcji jest zachowana, jeśli opóźnienie w zażyciu pigułki jest mniejsze niż 12 godzin. Jeśli zażywa Pani pigułki regularnie i zgodnie ze wskazaniami, nie wymiotowała Pani w czasie 3-4 godzin od zażycia biegunki, nie miała Pani ciężkich biegunek (4 i więcej stolców na dobę) i nie zażywała Pani leków mogących obniżyć działanie antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki na gruźlicę), to nie ma Pani powodów sądzić, że plamieniom towarzyszy obniżenie skuteczności antykoncepcji. Plamienia często mają miejsce podczas stosowania pierwszych 3-4 opakowań pigułek. Jeśli nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem - być może należy wymienić preparat na inny, zawierający większą dawkę hormonów. Plamienia mogą być spowodowane także innymi przyczynami, np. nadżerką. Tak czy owak, warto udać się z tym do ginekologa.

Pozdrawiam!