Co oznaczają czerwone plamy na dłoniach u alkoholika?

Witam mam pytanie moj ojciec 55lat od 30lat alkoholik codziennie pijacy nie dbajacy o higene objawy: codzienne krwotoki z nosa, czerwone i krwawiace plamy na rekach i nogach, problemy z watroba i zaladkiem niema problemu z apetytem i moje pytanie brzmi czy to moze byc Wzw a/b? lub cos innego zarazliwego? i czy mozna zrobic badanie krwi np z ubrudzonego krwia papieru toaletowego lub z chusteczki? prosze o odpowiedz pozdrawiam

Lek. Katarzyna Szymczak

Może to być wirusowe zapalnie wątroby, ale z racji wywiadu (nadużywanie alkoholu) w pierwszej kolejności wydaje się że mogą to być objawy poalkoholowego uszkodzenia wątroby. Laboratorium raczej nie przyjmie opisanych wyżej materiałów do analizy w kierunku wzw b,c.