Co oznaczają dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe ANA-HEP2?

Dzień dobry! Bardzo proszę o odpis czy przeciwciała przeciwjądrowe o wartości 1:160 są powodem do niepokoju?Morfologia w normie i podstaw bad krwi też.Skierowano mnie na badania z powodu wypadania włosów, to mój poważny problem.Czy powinnam konsultować się z reumatologiem?Dziękuję bardzo.Dorota
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Norma dla przeciwciał przeciwjądrowych to miano <1:40. Znaczenie kliniczne ma miano >1:160.
Według przedstawionych informacji, ma Pani graniczne miano.

Należy pamiętać, że przeciwciała te występują u 5% zdrowych osób, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem.

Ja pokazałabym jednak wynik reumatologowi i przedstawiła objawy. Warto byłoby znać jego opinię. Być może zasugeruje badania dodatkowe, które pomogą dotrzeć do żródła problemu.

Pozdrawiam serdecznie