Co oznacza drżenie rąk i problemy z oddychaniem?

Witam! Moje problemy ze zdrowiem zaczęły się 2 lata temu. Brak pracy, napięta sytuacja w domu, aż pewnego dnia zauważyłem, że trzęsą mi się ręce. Zrobiłem badania tarczycy, wszystkie wyniki krwi, próby wątrobowe, przewodnictwo nerwowe i wszystkie wyniki są w normie. Przez ten czas troszkę przyzwyczaiłem się do tego drżenia, ale ostatnio zaczęło się nasilać, uniemożliwiając mi normalną pracę. Do tego doszły problemy z lekkim bólem w klatce piersiowej, który bardziej odczuwam jako duszność i problem z nabraniem powietrza. Od zawsze byłem osobą impulsywną i nerwową, ale ostatnio z każdej błahej sprawy robię wielką aferę. Zastanawiam się, w którą stronę pójść w celu zdiagnozowania problemu, czy jest to problem kardiologiczny, czy może psychologiczny? Pozdrawiam.

Witam!

W przypadku pojawienia się objawów somatycznych należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza specjalisty. Jest to niezbędne, by mógł się Pan przekonać, czy przyczyna problemu leży w zaburzeniach fizjologicznych/biologicznych czy też związana jest z psychiką. Opisane dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne, jednak najpierw zachęcam do wizyty u kardiologa. Warto, żeby w trakcie wizyty opowiedział Pan lekarzowi o drżeniu rąk i badaniach, jakie były wykonywane. Jeśli kardiolog wykluczy możliwość choroby somatycznej, to warto, żeby zgłosił się Pan do psychologa lub psychiatry. Problemy psychiczne mogą ujawniać się w postaci objawów somatycznych. Można je leczyć za pomocą psychoterapii, farmakoterapii oraz metod wspomagających, np. technik relaksacyjnych. Warto rozpocząć pracę nad problemami z psychoterapeutą. Leki mogą zmniejszać napięcie psychofizyczne i stabilizować nastrój, wpływają także na złagodzenie lub wyeliminowanie objawów somatycznych. Jednak nie rozwiązują problemów, które mogą być przyczyną powstawania zaburzenia. Dlatego tak ważna jest psychoterapia lub spotkania z psychologiem. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników może wpływać na nasze samopoczucie. W trakcie psychoterapii będzie miał Pan możliwość poznania efektywnych sposobów radzenia sobie z problemami, rozwiązywanie dotychczasowych trudności oraz pracę nad emocjami. Rozwiązywanie psychicznych problemów oraz wzmocnienie się pozwala eliminować objawy somatyczne, jeśli mają one podłoże psychiczne. Warto, żeby zgłosił się Pan do specjalistów i sprawdził, czym spowodowany jest Pana problem. Na podstawie krótkiego opisu, bez kontaktu bezpośredniego nie jest możliwe zdiagnozowanie Pana dolegliwości i ustalenie konkretnych kroków, które mogłyby Panu pomóc w przezwyciężeniu tej dolegliwości. Jeśli chce się Pan dowiedzieć więcej na temat sposobów leczenia zaburzeń lękowych, które mogą być jedną z przyczyn Pana problemów, zachęcam do lektury tekstu http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-i-leki

Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Z racji na pojawienie się objawów natury somatycznej, w pierwszej kolejności powinno się wykluczyć podłoże fizjologiczne. Dlatego też polecam wizytę u lekarza, który skieruje Pana do odpowiednie badania. Jeżeli ich wyniki będą dobre, zalecam konsultację psychologiczną.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA