Co oznaczają duszności, badania krwi i moczu?

Witam, od około dwóch tygodni mam duszności, robiłem badania krwi, moczu i ekg. Wszystko w normie, tylko podczas ekg miałem tachykardię, ostatnio robiłem zdjęcie rtg i do zdjęcia dostałem następujący opis: nadprzeponowo po stronie prawej rysuje się dyskretny obrączkowaty cień, przypadkowy układ cieni? Porównać ze zdjęciem poprzednim, ewentualnie obserwacja rtg. Poza tym narządy klatki piersiowej radiologicznie prawidłowe.

Lek. Paweł Szadkowski

Duszność może być spowodowana tachykardią, ale żeby ukierunkować dalej diagnostykę należałoby pogłębić wywiad dotyczący okoliczności w jakich duszność u pana występuje, jej cech i objawów towarzyszących. Jeśli przyczyny kardiologiczne zostaną wykluczone, warto wykonać diagnostykę pulmonologiczną np. spirometrię. Jeśli nie ma pan innego zdjęcia RTG, z którym lekarz radiolog mógłby porównać wykonane zdjęcie, warto rozważyć ponowne badanie w celu porównawczym. Najlepiej pozostawać pod opieką swojego lekarza prowadzącego.