Co oznaczają dwa niespecyficzne ogniska o podwyższonym sygnale w sekwencji FLAIR i obrazach T2 zależnych?

Dzień dobry, Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji wyniku rezonansu: Dwa niespecyficzne ogniska o podwyższonym sygnale w sekwencji FLAIR i obrazach T2 zależnych. W sitowiu tylnym po stronie prawej polipowate masy tkankowe, najpewniej zapalne. Nieco mniejsze zmiany w tej samej lokalizacji po stronie lewej. Mam 41 lat, badanie było wykonane bez kontrastu.

Nie napisała Pani z jakiego powodu było wykonywane MR, w opisie nie podano też rozmiaru ognisk. Pojedyncze, niespecyficzne ogniska mogą mieć charakter naczyniopochodny lub demielinizacyjny i najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, czasem podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania. ZMiany zapalne w sitowiu wymagają planowej konsultacji laryngologicznej. Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska

celowe EEG, zmiany ogniskowe, sugerują chorobę drobnych naczyń - do ewentualnej suplementacji preparatami dr Ratha. B wskazana ocena laryngologa - zmiany zapalne !