Co oznaczają fragmenty nabłonka wielowarstwowego płaskiego bez atypii?

Witam, prosze o pomoc w interpretacji. Wycinek guza przełyku. Mężczyzna 62l. Fragmenty nablonka wielowarstwowego płaskiego bez atypii oraz owrzodzenia z ziarniną zapalną o duzym nasileniu.

Lek. Paweł Szadkowski

Nabłonek wielowarstwowy płaski pokrywa błonę śluzową przełyku, więc jego obecność w wycinku jest prawidłowa. 'Bez atypii' oznacza, że komórki te nie są zmienione (przy chorobach nowotworowych komórki często są opisywane jako komórki z atypią).
Owrzodzenie z ziarnina zapalną oznacza stan zapalny, jaki toczy się w przełyku. Na podstawie takiego opisu nie jestem w stanie przybliżyć przyczyny stanu zapalnego.
Należy zgłosić się do lekarza kierującego na to badanie z wynikiem, aby mógł zinterpretować opis badania w korelacji z obrazem klinicznym.