Co oznaczają gazy i ból brzucha po prawej stronie?

Witam serdecznie! Od pół roku zmagam się z następującym problemem: uporczywe, cuchnące gazy (można powiedzieć, że non stop), kłujący ból brzucha po prawej stronie (ból jest napadowy, zdarza się raz lub kilka razy w tygodniu), przebiega to mniej więcej tak: zaczyna mnie kłuć po prawej stronie między pępkiem a biodrem tak gdzieś pośrodku, brzuch wzdyma się, robi się twardy jak kamień, potem ból rozchodzi się na całe podbrzusze, mam wrażenie jakby rozsadzało mi flaki w brzuchu, do tego dochodzą gazy. Ten stan trwa od 10 minut do 1 godziny. Po uwolnieniu się gazów i oddaniu stolca ból powoli ustępuje. Do tego dochodzą na zmianę zaparcia lub luźne stolce. Mam wrażenie jakby mój brzuch cały wypełniony był powietrzem, odbija mi się. Byłam u lekarza rodzinnego, który skierował mnie na podstawowe badania. Wszystkie wskaźniki mieszczą się w normie. Dostałam skierowanie na usg jamy brzusznej. Dodam, że od miesiąca nie jem słodyczy, nie piję napojów gazowanych, nie jem nic smażonego, jem mniejsze porcje i w tych samych odstępach czasu. Czy powinnam udać się do gastrologa? Co może być przyczyną tych dolegliwości? Grzyby w jelitach? Nietolerancja pokarmowa? Proszę o poradę.

Dolegliwości mogą być związane z wieloma przyczynami. Bez bezpośredniego badania i badań dodatkowych trudno mi określić patologię. Najlepiej właśnie w tej sprawie byłoby skonsultować się z gastroenterologiem. Może to jakaś organiczna przyczyna np. stan zapalny w zakresie jelit zwłaszcza jelita grubego, a być może podłożem są zaburzenia czynnościowe jelit, czyli tzw. zespół jelita drażliwego. Aby dokładnie stwierdzić czym są spowodowane dolegliwości być może gastroenterolog np. zaleci kolonoskopię lub z uwagi na odbijanie się np. gastroskopię. O tym wszystkim zadecyduje po bezpośrednim badaniu Pani.