Co oznaczają grudki na gardle?

Witam, od jakiegoś czasu (2-3 tygodnie) mam na gardle grudki, a dzisiaj zauważyłam, że w niektórych miejscach zrobiło się sine przebarwienie. Oprócz tego od kilku miesięcy utrzymuje się uciążliwa flegma w gardle. Stosowałam leki na przeziębienie przepisane od lekarza rodzinnego, również na alergię, ale bezskutecznie. 2 miesiące temu wykazało u mnie gronkowca złocistego w wymazie z gardła. Od tygodnia mam stan zapalny dziąsła przy ósemce. Czy któreś z powyższych może być tego przyczyną? Co robić w tej sytuacji?

Lek. Paweł Szadkowski

'Grudki' na tylnej ścianie gardła mogą być objawem infekcji. Żeby w pełni odpowiedzieć pani na pytanie konieczne jest badanie fizykalne i poszerzenie wywiadu. W razie nasilonych dolegliwości najlepiej udać się do lekarza. W razie wątpliwości może pani dodatkowo skonsultować się z lekarzem laryngologiem.