Co oznaczają guzki na podniebieniu?

Dzień dobry! Co jakiś czas (zauważyłam, ze najczęściej po przebytej infekcji), pojawiają mi się na podniebieniu (tak mniej więcej w połowie) jeden lub dwa twarde, bolesne przy dotyku guzki wielkości groszku. Po tygodniu, czasem po dwóch, znikają. Proszę o opinię. Dziękuję. Kobieta, 46 lat

Lek. Paweł Szadkowski

Są to najprawdopodobniej powiększone odczynowo grudki chłonne, które mogą się tak zachowywać przy infekcji górnych dróg oddechowych.