Co oznaczają koszmary i napady samotności?

Witam, od jakiegoś czasu mam koszmary, jestem w budynku który się wali wraz ze mną w środku. Jestem gdzieś w mieście, ktoś mnie ściga, itp. Nie mogę się wyspać, do tego mam napady samotności, boli mnie brzuch ze stresu, wieczorami najczęściej. Wszystko zaczęło się parę dni temu, napad stresu, wieczorem. Kolejny dzień napad stresu ból brzucha i wieczorem odczucie samotności. Później co dzień już jestem w stresie i mam napady samotności, paniki wręcz 3 lub 4 razy na dzień. Co mi może być? i czy muszę iść z tym do psychiatry?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
stan, który Pan opisuje może być związany z jakimś trudnym wydarzeniem z Pana życia. Proszę się zastanowić, czy w ostatnim czasie nie doświadczył Pan problemów, ciężkiej sytuacji, która mogła to wywołać? Być może dopiero teraz zaczyna Pan na poziomie psychicznym oraz somatycznym odczuwać ich skutki, trudne emocje i uczucia. Może były one "skrywane" przez wiele lat i znalazły swoje ujście teraz, bądź zostały wywołane jakimś bodźcem. Warto udać się na konsultację do psychologa bądź psychiatry. Wizyta u specjalisty na pewno pomoże Panu zdiagnozować przyczynę tego stanu, który Pan w tej chwili odczuwa.
Pozdrawiam.

Witam,
Analizując Pana wpis nasuwa mi się pytanie o przyczyny tak silnego stresu jakiego Pan doświadcza. Warto przyjrzeć się bliżej temu co dzieje się w Pana życiu co wywołuje reakcję stresową. Nieumiejętne radzenie sobie ze stresem powoduje pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego, obniżenie jakości życia oraz funkcjonowania. Sny, których Pan doświadcza mogą być projekcją Pańskich obaw oraz stanu emocjonalnego, w którym aktualnie Pan funkcjonuje. Rozumiem, że przykre sny powodują problemy z zasypianiem i ogólnie jakością snu - to naturalne i ma oczywiście związek ze stresem jakiego Pan doświadcza. Poczucie osamotnienia, o którym Pan pisze pozwala mi wnioskować, że nie omawiał Pan z nikim swoich trudności.
Zachęcam aby znalazł Pan w swoim otoczeniu osobę zaufaną, która wysłucha Pana problemów. Jeżeli nie ma Pan takiej osoby warto skorzystać z pomocy psychologa. Psycholog jest osobą bezstronną, obiektywną i nieoceniającą. Wielu ludzi ma różne problemy w życiu. Każdy problem czy trudność wywołuje pewną reakcję emocjonalną. Jeżeli tych emocji jest zbyt dużo i w dodatku są tłumione wewnątrz skutkuje to zmianą samopoczucia na gorsze.
Myślę, że nie ma potrzeby aby w tej chwili korzystał Pan z usług psychiatry.
Korzystając z pomocy psychologa dojdzie Pan do źródła swoich problemów i pogorszenia samopoczucia, wypracuje Pan efektywne sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami, co poprawi komfort Pańskiego życia. To nie jest nic wstydliwego. Sięganie po pomoc innych osób, także specjalistów jest oznaką odpowiedzialności za siebie, swoje życie i zdrowie.
Powodzenia!