Co oznaczają moje wyniki krwi i czy powinnam udać się z nimi do specjalisty?

Co oznaczają te wyniki krwi? Czy mimo wszystko powinnam się z nimi udać do lekarza? Niektóre są prawie poniżej lub prawie powyżej normy. Źle się czuję od pewnego czasu, prawie że nie mam na nic siły i mam nieukładowe zawroty głowy, a także zadyszki. RDW - CV 12,3 % - (11,7 - 14,4) PDW 15,6 fl - (9,8 - 16,2) MPV 12,1 fl - (9,4 - 12,5) Neutrofile 2,48 - tys/ul (2,00 - 7,00) w % 48 (40 - 80) Monocyty 0,74 tys/ul (0,20 -1,00) w % 14,3 (2,00 - 10,0) Bazofile 0,03 tys/ul (0,02 - 0,10) w % 0,6 (0,0 - 2,0) Pozostałe parametry nie są prawie zawyżone ani prawie zaniżone. Magnez, potas, żelazo w normie. Dlaczego w wynikach krwi neutrofile, limfocyty, monocyty, eozynofile, bazofile podaje się w dwóch oznaczeniach? (tys/ul i %)?

Lek. Paweł Szadkowski

Te parametry określa się w wartości bezwzględnej (np. Neutrofile 2,58 tys/il) oraz jako procent wszystkich leukocytów (48%). Pierwszy parametr daje nam informację, czy liczba neutrofilii jest prawidłowa, a drugi, czy ich odsetek jest prawidłowy, w porównaniu do innych leukocytów (limfocytów, eozynofilii, bazofilii, monocytów). Pani wyniki są w normie, nie ma powodu do niepokoju.