Co oznaczają oba płaty tarczycy niejednorodne o zmniejszonej echogeniczności?

prosze o interpretacje ,USG TARCZYCY Oba platy tarczycy sa niejednorodne o zmniejszonej echogenicznosci. Plat prawy:2,36x 1,61 x4,37 cm (8,71ml) Ciesn:0,5 cm Plat lewy:1,6x 1,7 x 4,4 cm (6,31ml) z guzkiem o zmniejszonym i niejednorodnym echo blizej gornego bieguna 0,7 cm-do BAC Guzek unaczyniony jest na obwodzie .Caly gruczol wykazuje prawidlowe unaczynienie.W sasiedztwie tarczycy nie stwierdza sie powiekszonych wezlow chlonnych

Lek. Wojciech Zygmunt

Niejednorodna echogeniczność zwykle świadczy o przewlekłym zapaleniu lub zwyrodnieniu narządu. By potwierdzić charakter występującego w tarczycy guzka (łagodny/złośliwy) należy wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC). Trzeba pamiętać, że większość guzków tarczycy to jednak łagodne gruczolaki. Pozdrawiam i życzę zdrowia.