Co oznaczają objawy oponowe i Lhermitte'a ujemne, brak zaburzeń czucia czy widzenia?

Dzień dobry, Od kilku tygodni pojawiają się u mnie drżenia mięśni, zwykle palców lewej ręki (ale i innych mięśni, np. twarzy - wargi) - wystepują wieczorami, nasilają sie pod wpływem stresu, zacząłem suplementować mg/b6 i pić wodę mineralną - be poprawy, zleciłem badania krwi (m.in próby wątrobowe, fT4, krea). Objawy oponowe i Lhermitte'a ujemne, brak zaburzeń czucia czy widzenia - jednak samoistne drżenia mięśni w tym wieku nie sugerują nic dobrego - jakie badania jeszcze należy zrobić (MRI)?

Dzień Dobry Panu,

Wyniki medyczne są u Pana ujemne, a więc mówią one o prawidłowym stanie funkcjonowania czucia zmysłowego u Pana.

Samoistne drżenie mięśni wskazuje na reakcję Pana organizmu na pojawiający się
stres i napięcia, jak sam Pan zauważył...
Z mojej strony sugerowałabym Panu, aby w profilaktyczny i umiejętny sposób radzić sobie w sytuacjach napięciowych i stresowych (jest to umiejętność, której uczymy się przez całe życie)

Postaram się napisać Panu, co jest istotne dla zrozumienia stresu, by radzić sobie z nim.
Zjawisko stresu jest jest tak obecnie i powszechne, że trudno go ogarnąć...

Jak radzić sobie ze stresem?
1. Poprzez zmianę własnej oceny sytuacji
2. poprzez zmianę własnej oceny siebie.
3. mieć świadomość, że pewnych wydarzeń, zdarzeń nie możemy przewidzieć i są one niezależne od Nas, by potrafić je zaakceptować.
4. wiedzieć, że nie możemy się całkowicie odizolować od Ludzi
5. że nie mamy wpływu na czynniki fizyczne i biologiczne, bo są one od Nas niezależne.

Jaką jest najczęstszą reakcją organizmu na coś, przed czym czuje się niepokój?
Jest to prokrastynacja, czyli odkładanie i odsuwanie w czasie tego, co może być źródłem stresu (ważne spotkania, egzaminy, rozmowy, nowe sytuacje).

Co jest ważne?
To kontrola stresu, poprzez wykonywanie zadań i przez to nabywanie doświadczenia, co w efekcie zmniejsza ten stres.
Podsumowując, kluczowym jest żeby "wchodzić" w sytuacje pomimo lęku, by oswajać się z nim i iść dalej...

Wspomnę tutaj, że kluczowym dopełnieniem w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi jest regularna aktywność fizyczna, ośmiogodzinny sen, relaksacja, suplementacja oraz wspierające relacje z Najbliższymi i Przyjaciółmi.
To już temat na inny post...

Życzę Panu lekkości w codzienności,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Podobne objawy mogą mieć także przyczyny nie tylko neurologiczne, ale psychologiczne (emocjonalne, nerwicowe). Dlatego jeśli wykluczy Pan somatyczne, chorobowe źródła zaburzenia, warto także podjąć konsultacje z lekarzem psychiatrą, który w razie potrzeby skieruje na psychoterapię.