Co oznaczają obustronnie w płatach skroniowych widoczne pojedyncze bardzo drobne ogniska?

Witam, odebralam dzis wyniki mri a wizyte mam u lekarza za 2miesiace. Czy mogę prosic o wyjasnienie....Obustronnie w płatach skroniowych widoczne pojedyncze, bardzo drobne ogniska hyperintensywne ogniska w obrazach T2-zależnych i Tirm w obrębie istoty białej podkorowej odpowiadające najprawdopodobniej pojedynczym zmianom naczyniopochodnym.

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, zwłaszcza jeśli nie ma Pani innych chorób, często podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO), boreliozy jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska

Witam!
Drobne ogniska w istocie białej mogą być pochodzenia naczyniowego lub demielinizacyjnego. Te pochodzenia naczyniowego nie są groźne, zaś te drugie wymagają dalszej diagnostyki neurologicznej: EEG, potencjały wywołane i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Powodzenia.
W. Łuczkowski.