Co oznaczają podwyższone transaminazy?

Witam, bardzo proszę o radę - od dłuższego czasu gorzej się czuję, mniejszy apetyt, nudności, dyskomfort w brzuchu, zawroty głowy, osłabienie, senność. Brałam to wszystko na karb ch.Parkinsona, na którą choruję od 3 lat. Zrobiłam więc sporo badań laboratoryjnych i wyszło: AST-406, ALT - 312, GGTP-97, p.żelaza-18. Lekarz rodzinny skierował na USG j.brzusznej z podejrzeniem stłuszczenia wątroby - ale USG jest b/z. W międzyczasie okazało się, że mam półpaśca (drugi raz w życiu). Biorę więc H*** i żelazo na anemię. Od dzisiaj też H*** na sfatygowaną wątrobę, Czekam też na wynik hbs, bilirubina i moc-b/z, glikoza 111. Za m-c mam powtórzyć wyniki i w/g lek. rodzinnego będzie lepiej. Ja jednak jestem niespokojna, czy nie powinnam udać się do hematologa i nie tracić czasu, bo choroba się pewnie rozwija. Nie wiem co robić. Proszę o radę.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.
Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Wyników nie można trafnie zinterpretować bez zebrania dokładnego wywiadu i zbadania pacjenta, co nie jest możliwe w ramach porady internetowej. Skonsultuj wyniki badań ze swoim lekarzem prowadzącym, który znając Cię i mając historię Twojej choroby, będzie mógł właściwie ocenić Twój stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

Magdalena Mroczek

Witam,

póby wątrobowe to badanie, które pozwala na ocenę stanu wątroby poprzez pomiar niektórych parametrów krwi. Enzymy wątrobowe wykorzystywane w tych badaniach to AspAT, AlAT oraz GGTP. Badanie ich stężenia pozwala na diagnozę uszkodzenia wątroby.

ALAT to enzym znajdujący się głównie w komórkach wątroby. W znacznie mniejszych ilościach jest obecny w komórkach mięśni szkieletowych, serca, mózgu i nerek.
AspAT występuje głównie w komórkach serca, ale również mięśni szkieletowych, nerek, mózgu, a także wątroby.

Enzymy te u zdrowego człowieka znajdują się we krwi w bardzo niewielkim stężeniu. Dopiero kiedy komórki ulegną uszkodzeniu, ich stężenie w surowicy wzrasta.

W Pani przypadku poziom enzymów wątrobowych jest znacznie podwyższony. Dlatego należy koniecznie wyjaśnić przyczyny tego stanu. Trzeba wykluczyć wirusowe zapalenia wątroby, najlepiej powtórzyć usg i raz jeszcze powtórzyć próby wątrobowe. Trzeba wykluczyć czy przyjmowane leki nie mogą spowodować tego stanu. Nawet zwykłe leki przeciwbólowe brane w nadmiernych ilościach mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Być może należy poszukać rzadszych przyczyn tego stanu np. choroby Wilsona. W tym momencie należy koniecznie zaczekać na wyniki już zleconych badań.
Proszę cały czas pozostać pod opieką lekarza. Można oczywiście przyjmować suplementy diety, ale również nie w nadmiernej ilości, po to żeby nadmiernie nie obciążać wątroby. Trzeba jednak pamiętać o tym, że chorobę w Pani przypadku należy leczyć przyczynowo i koniecznie trzeba poznać przyczynę dolegliwości, po to żeby wdrożyć właściwe leczenie.