Co oznaczają polipy wstępnicy?

Witam Moja mama lat 58 odbyła badanie kolonoskopię-kontrolnie. Wykryto u niej we wstepnicy 3 płaskie polipy 8-9 mm (flat adenoma) które usunięto i przekazano do badania hist. Wynik za 3 tyg. Po odebraniu wyniku ponownie ma się umówić na wizytę na ponowną kolonoskopię. Dlaczego . Czy takie polipy swiadcza o tym że jest to nowotwór? Mama w ostatnim czasie bardzo schudła. Czy mamy się niepokoić? Dlaczego musi być wykonana kolejna kolonoskopia? Jakie jest ryzyko że to nowotwór?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Odpowiedź na Pana pytania będzie możliwa dopiero po odbiorze wyników badania histopatologicznego. Czasem zaleca się ponowną kolonoskopię, gdy nie uda się usunąć wszystkich polipów w trakcie jednego zabiegu... Wszystko też zależy od stanu klinicznego Pana mamy. Myślę, że lekarz prowadzący będzie w stanie precyzyjniej odpowiedzieć na Pana pytania.