Co oznaczają poniższe badania, co mam dalej robić?

Witam, przeprowadziłem badania po skierowaniu od dermatologa, u którego byłem z wizytą, ponieważ nie schodziło mi przez 2 miesiące zaczerwienienia na czole. Po użyciu maści wszystko jest ok. Nie mając czasu na badania, zacząłem stosować dietę Dukana, przy której w 2 miesiące z 99 kg spadłem na 87 kg (nie wiem, czy to ma znaczenie). Wyniki Badań: Morfologia krwi: Leukocyty 4,4 tys. Norma 3,8-10, czyli ok, Erytrocyty 5,2 mln, norma 4,2-6,0 ok, Hemoglobina 15,8 g/dl 14,0-18,0 ok, Hematokryt 44,9% 40-54 ok, MCV 88 fl 80-99 ok, MCH 31 pg 27-35 ok, MCHC 35,2 g/dl ok, Płytki krwi 164 tys 140-440 ok, RDW-CV 12,7 % 11,6-14,8 ok, PDW 11,2 fl 9,0-17,0 ok, MPV 9,9 fl 9,0-13,0 ok, P-CLR 24,2 % 13,0-43,0 ok, Neutrofile 2,37 tys. 2,5-7,0 za mało. Limfocyty 1,8 tys. 1,0-3,5 ok, Monocyty 0,14 tys. 0,2-1,0 za mało, Eozynofile 0,06 tys. 0,1-0,5 za mało, Bazofile 0 0-0,1 ok, Neutrofile 54,1% 40,0-70,0 ok, Limfocyty 41,1% 20,0-45,0 ok, Monocyty 3,2% 2,0-10,0 ok, Eozynofile 1,4% 1,0-5,0 ok, Bazofile 0,2% 0-2,0 ok. Badanie ogólne moczu: Przejrzystość – przejrzysty, Barwa – słomkowy, Ciężar właściwy 1,024 kg/l 1,015-1,030 ok, pH 5,0 5,0-7,0 ok, Glukoza - nieobecna Ketony- nieobecne Urobilinogen 3,2 umol - 16 ok? Bilirubina – nieobecna, Białko – nieobecne, Azotyny- nieobecne, Ezytrocyty - w normie, Leukocyty - w normie, Cholesterol całkowity: Cholesterol całkowity 5,33 mmol/l 3,9-5,2 za wysoki wg opisu 5,2-6,2 wartości graniczne Glukoza 5,2 mmol/l 3,9-5,83 ok, Tróglicerydy 1,48 mmol/l 0,4-1,7 ok, AST 35 U/I 5-34 za wysoki ALT 61 U/I 0-55 za wysoki.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Informacja na temat stosowanej przez Pana diety jest jak najbardziej istotna. Tłumaczy bowiem podwyższony poziom transaminaz (ASPAt, AlAT), będących enzymami wątrobowymi obrazującymi stan wątroby. Podwyższony ich poziom zwykle świadczy o uszkodzeniu narządu i martwicy komórek wątrobowych. W Pana przypadku podwyższone wartości ASPAt i AlAT najprawdopodobniej związane są właśnie ze stosowaną dietą. Od wielu miesięcy podkreśla się bowiem negatywny wpływ diety na pracę nie tylko wątroby, ale i nerek.

Podwyższony poziom cholesterolu, który w rzeczywistości mieści się jeszcze w wartościach granicznych, najprawdopodobniej również związany jest ze stosowaną dietą. Hipercholesterolemia jest bowiem jednym z objawów niewydolności wątroby. Pan oczywiście jeszcze jej nie ma, choć widoczne jest tu niewielkie uszkodzenie wątroby.

W celu wycofania się zmian wskazana jest rezygnacja z diety Dukana i ewentualne przejście na inną, bardziej zbilansowaną, bogatą w warzywa i owoce.

Zaznaczone przez Pana odchylenia w morfologii są niewielkie i nie mają większego znaczenia klinicznego. Współwystępowane niewielkiej monocytopenii z eozynofilią oraz neutropenią najczęściej obserwowana jest w trakcie lub tuż po niewielkiej infekcji wirusowej.

Dla przekonania się o zasadności zmiany diety może Pan wykonać badania kontrolne, jednak nie wcześniej niż za miesiąc.

Pozdrawiam