Co oznaczają poniższe wyniki badań RTG?

Interpretacja RTG. Kręgosłup szyjny widoczny do poziomu C7 Cechy dysopatii na poziomach C6-C7 ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej i podchrzęstną sklerotyzacją blaszek granicznych trzonów kręgów. Na poziomach dyskopatii widoczne wyciągnięcia kostne na przednich i tylnych krawędziach trzonów kręgów. Wyprostowanie kręgosłupa szyjnego - zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Zmiany zyrodnieniowo-przeciążeniowe w stawach międzykręgowych.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyznam, że niekoniecznie wiem, czego dotyczy zapytanie. Do prawidłowej oceny badania RTG konieczne jest podanie wieku i płci pacjenta, występujących chorób i dolegliwości, które były wskazaniem do wykonania badania.

Opis RTG świadczy o masywnych zmianach kręgosłupa szyjnego. Wynika z nich, iż pacjent jest osobą starszą lub pracującą ciężko fizycznie.

Opisywane zmiany mogą powodować wiele dolegliwości. Najczęstsze to zawroty i bóle głowy, bóle szyi i karku, drętwienia kończyn górnych. Zdarzają się także parestezje i zaburzenia czucia.

W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u lekarza zlecającego badanie, który oprócz wprowadzenia modyfikacji do codziennego trybu życia (takich jak zmiana diety, zwiększona aktywność fizyczna) zaordynuje leczenie farmakologiczne i rehabilitacyjne (kinezyterapia, fizykoterapia).

Pozdrawiam