Co oznaczają przciwciała w badaniu krwi?

Do szpitala udałam się na planowany zabieg bajpasów. Po wyjściu otrzymałam historię choroby. Znalazłam badanie grupy krwi, gdzie było napisane 0 Rh+, a poniżej "przeciwciała: nie wykryto żadnych przeciwciał". O co chodzi z przeciwciałami? Jakie to przeciwciała?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Opisywane w badaniu grupy krwi przeciwciała odpornościowe powstają w organizmie człowieka dopiero po zetknięciu się z obcymi białkami. W przypadku badania krwi, chodzi o przeciwciała skierowane przeciwko obcym antygenom krwinkowym. Oprócz układu grupowego ABO wyróżnia się wiele innych i wiele różnych antygenów przeciwko, którym mogą powstać przeciwciała.

Przeciwciała odpornościowe częściej wykrywa się u osób po wielu transfuzjach i po przeszczepieniach narządowych. Mają one znaczenie w przypadku przetoczeń krwi, gdyż u takich pacjentów krew musi być dobrana według nie tylko grupy ABO i Rh, ale też według innych układów grupowych - w taki sposób by na krwinkach dawcy nie było antygenów przeciwko którym skierowane są wykryte przeciwciała.

Brak przeciwciał odpornościowych jest dobrym wynikiem.  Nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.